remember me

about ski jumping

We're sorry, this section is only in Polish language.

Outsiderzy


Treść tego artykułu będzie uzupełniana.
Białoruś - Kraj, który zdecydowanie nie jest kolebką skoków narciarskich. Na Białorusi jest tylko jeden ośrodek, gdzie trenowanie tej dyscypliny jest możliwe. Jest to kompleks trzech skoczni (K-74, K-52, K-24), z czego do użytku nadaje się tylko największa z nich. Na skoczni K-74 można skakać przez cały rok, gdyż posiada ona igielit. Nie można jednak nazwać tej skoczni nowoczesną - nie posiada np. windy do wjazdu na szczyt skoczni. Pozostałe skocznie są w tak złym stanie, że skakanie na nich jest ryzykowne. Raubiczi - bo o tej miejscowości mowa - jest położone zaledwie 15km od stolicy kraju - Mińska. Wspomniane centrum otwarto w 1974 roku specjalnie na mistrzostwa świata w biathlonie - był to główny ośrodek biathlonowy Związku Radzieckiego. Białoruscy skoczkowie: Maksim Anisimau, Siarhiej Babrou, Piotr Czaadajew, Alaksandr Hanczarou, Andrej Łyskawiec, Alaksandr Siniauski, Alaksiej Szybko.
Bułgaria - dysponuje popularnym ośrodkiem skoków i biathlonu w Borowcu - znajduje się tam największa skocznia narciarska w kraju. Niestety bardziej doinwestowaną dyscypliną jest tam biathlon, a skocznia jest zaniedbana. Jedynymi możliwymi do użytku skoczniami w Bułgarii są "Chernia kos" w Samokowie. Skoczkowie bułgarscy: Walentin Bożkow, Władimir Brejczew, Petyr Fyrtunow, Kirił Petkow, Zachari Sotirow, Angeł Stojanow, Emił Zografski, Władimir Zografski, Georgi Żarkow.
Chiny - Kraj bez sukcesów w skokach narciarskich, ale posiadający wielkie aspiracje. W ostatnich latach Chiny budują bardzo nowoczesne kompleksy skoczni. Najbardziej okazałe to te w Yabuli i Jilin. Chińscy skoczkowie: Li Yang, Piao Xuefeng, Tian Zhandong, Wang Jianxun, Yang Guang.
Estonia - Jest to kraj nizinny, a więc ukształtowanie terenu nie daje wielkich możliwości na uprawianie skoków narciarskich. Należy też wspomnieć, że jest to kraj niewielki i ma niewielką liczbę ludności, a mimo to chętnych do skakania na nartach tam nie brakuje. Estońscy zawodnicy regularnie pojawiają w oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS. Aby mieć szansę na zobaczenie estończyka w zawodach najwyższej rangi (czyli w Pucharze Świata), należy oglądać kwalifikacje, gdyż reprezentant tego kraju (zazwyczaj jeden) niemal zawsze odpada już w tej rundzie. Na terenie Estonii znajduje się kilka mniejszych skoczni, na których trenują juniorzy. Największą estońską skocznią jest Tehvandi - obiekt K-90 położony w miejscowości Otepaa. Estońscy skoczkowie trenują również w bliskiej im Finlandii. Znani skoczkowie z Estonii to Jens Salumäe, Jaan Jüris, Artti Aigro, Kristjan Ehman, Kristjan Ilves, Tõnis Kartau, Martti Nõmme, Kaarel Nurmsalu, Illimar Pärn, Mats Piho, Tambet Pikkor, Jens Salumäe, Siim-Tanel Sammelselg, Oskar Veldeman. Najlepszy z nich jest oczywiście Kaarel Nurmsalu :) Reszta to tylko jakieś buloklepy ;p
Holandia - Sportem narodowym tego kraju jest łyżwiarstwo szybkie. Holendrzy są tak dobrzy w tej dyscyplinie, że w zasadzie każde inne miejsce niż pierwsze jest dla zawodnika z tego kraju porażką. Ze skokami narciarskimi w Holandii niestety nie jest tak dobrze - właściwie nawet nie istnieją. W 1998 roku w Bergschenhoek wybudowano kompleks dwóch skoczni (K-24 i K-15), ale niestety już w 2004 roku zostały one zburzone. Z Holandii wywodzi się jednak kilku skoczków i skoczkiń. Trenują prawdopodobnie w Niemczech. Skoczkowie: Peter van Hal, Christoph Kreuzer, Ingemar Mayr, Boy van Baarle. Skoczkinie: Lara Thomae, Wendy Vuik.
[1]